اخبار مهم
حجم کل بازار تریلیون دلار
معاملات 24 ساعت 136.741 میلیارد

نکات کلیدی بازار سهام (Stock Market)

حرفه ای
زمان مطالعه زمان مطالعه 5 دقیقه
بازار سهام (Stock Market)

بازار سهام (Stock Market) چیست و چه معاملاتی در آن انجام خواهد شد ؟

بازار سهام هم به فرد برای‌ اینکه سرمایه‌ خود‌ش را در جای‌ درستی سرمایه‌ گذاری نماید کمک‌ می نماید و هم به کارخانه تولیدی و یا کمپانی این امکان‌ را خواهد داد تا بتواند بخشی از سهام خود را که در نظر‌ دارد‌ به فروش برساند تا با این روش ، خدمات خود را گسترده‌ تر نماید و میزان تولید خود‌ را افزایش‌ بدهد‌ . با مطالعه و اطلاع در این حوزه می توان‌ سود‌ و یا ضرر‌ را کنترل نمود .

 

 

بازار سهام (Stock Market)

بازار‌ سهام مجموعه‌ ای می باشد از صرافیها و بازار‌هایی‌ که اوراق بهادار ، سهام و . . . در آن خرید و فروش صورت می گردد . بازار‌ سهام بخشی جدایی ناپذیر از اقتصاد‌ جهانی می باشد که این امکان را به شرکت‌ها‌ و سرمایه گذارها می دهد‌ تا بتوانند میزان سرمایه‌ ای که می خواهند به فروش برسانند و یا خریداری نمایند.

 

بیشتر بخوانید :2 شیوه ورود‌ به قرارداد‌ آتی‌ (Future)

 

اما ارزش بازار‌ سهام یعنی چه ؟

بازار‌ سهام به کمپانی ها این امکان را می دهد تا با ایجاد اوراق مشارکت‌ ، سرمایه‌ خود را افزایش‌ بدهند و معامله‌های سهام خودشان را برای خرید در دسترس عموم قرار دهند .

🟥⬛

چنانچه یک سرمایه‌ گذار‌ تصمیم به خریداری سهام داشته باشد با فروش سهام از سود‌ آن کمپانی استفاده می نماید و در آن کمپانی شریک‌ خواهد شد . هرچند می تواند برعکس‌ نیز اتفاق بیفتد یک سرمایه‌ گذار‌ می تواند در صورت‌ سقوط سهام و یا کاهش آن سهام خود‌ را به فروش برساند که مسلماً با ضرر نیز‌ همراه می گردد .

بازار سهام (Stock Market)

 

نکات مهم و اصطلاحات اولیه بازار سهام

موقعیت‌های‌ مختلفی در ارتباط‌ با بازار‌ سهام و سرمایه گذاری در بورس وجود خواهد داشت، از کارگزاران و تحلیلگران بورس‌ گرفته تا تاجران و بانکداری سرمایه‌ گذاری و . . . این موقعیتها فردی‌ محسوب می گردند اما‌ بسیاری از آنها برای پیش بردن‌ بازار به یکدیگر متکی‌ می باشند .

 

بیشتر بخوانید :برنامه همکاری‌ با بروکر پاکت آپشن PocketOption

 

کارگزاران سهام

این افراد‌ کسانی‌ خواهند بود که دارای مجوز‌ هستند و خرید و فروش اوراق بهادار سرمایه گذاران را اداره می نمایند. کارگزاران با خرید‌ و فروش از طرف‌ سرمایه گذاران ، به عنوان واسطه‌ بین‌ سرمایه‌ گذار و بورس‌ کالا عمل‌ می نمایند.

 

🟥⬛

تحلیلگران سهام

تحلیلگران سهام ، محقق‌هایی‌ می باشند که امنیت‌ خرید و فروش را ارزیابی‌ می نمایند. تحقیقات آنها بین اشخاص علاقمند و مشتریانی که تصمیم‌ دارند سهام مورد‌ نظرشان را بخرند و یا بفروشند پخش‌ خواهد شد .

 

بیشتر بخوانید :2 راه حل موفقیت در بازارهای مالی

 

معامله‌گر‌ها‌

کسانی می باشند که اوراق بهادار مالی را در بازار‌های‌ مالی برای خود و یا به نمایندگی از یک کمپانی و مشتری‌ خریداری نموده و یا می فروشند .

🟥⬛

بانک سرمایه‌ گذار‌

بانک سرمایه‌ گذار (که در ایران به عنوان شرکت‌ تامین سرمایه شناخته خواهد شد) واسطه ای می باشد که فعالیت آن برای سرمایه‌ دولت‌ ها ، کمپانی ها و یا اشخاص دیگر . . . می باشد و یا فردی‌ می باشد که برای یک بانک بزرگ در این بخش‌ کار می نماید .

بازار سهام (Stock Market)

مدیران سهام

سرمایه گذاران حرفه‌ ای می باشند که با مجموعه ای از اوراق بهادار برای‌ مشتریان کار می نمایند. کمپانی های صندوق برنامه های بازنشستگی و صندوقهای تامین‌ مالی و . . . همه از این مدیران گزینه های مربوط سرمایه‌ گذاری را انتخاب‌ می نمایند.

🟥⬛

همچنین‌ بازار‌ سهام از قسمت‌های‌ بسیاری تشکیل‌ خواهد شد که ساختار‌ کلی آن را می توان‌ به دو قسمت تقسیم نمود؛ این دو قسمت به عنوان بازار‌های‌ اولیه و فرعی‌ شناخته خواهد شد .

 

بیشتر بخوانید : 🟥بررسی بروکر‌ هات فارکس به عنوان بروکر معتبر

بازار اولیه‌ بخشی می باشد که اوراق بهادار در قالب پیشنهادهای عمومی که اولین‌ بار‌ می باشد در بازار‌ سهام وارد می شوند فروخته خواهد شد . اما‌ همه معاملات‌ بورس‌ اوراق بهادار در بازار فرعی‌ یا ثانویه صورت‌ می گیرد جایی که سرمایه‌ گذاران شخصی و نهادی به طور‌ مشترک در آن شرکت‌ می نمایند.‌
چه معاملاتی در بازار سهام انجام می گردد ؟

🟥⬛

معاملات‌ روزانه‌

این نوع‌ از تجارت‌ شامل خرید و فروش سهام در یک روز می باشد . در تجارت‌ روزانه شخص برای چند دقیقه یا چند ساعت ، سهام خود‌ش را نگه می دارد .

معامله‌ گر در چنین معامله هایی الزاماً باید قبل از تعطیل شدن بازار‌ سهام ، معامله‌های خود‌ را به پایان برساند . تجارت‌ روزانه نیازمند مهارت در بازار ، درک‌ کاملی از نوسانات بازار و بالا‌ و پایین‌ رفتن‌ ارزش سهام می باشد. بنابراین بیشتر‌ توسط سرمایه‌ گذاران با تجربه یا معامله گرها انجام می گردد.

 

بیشتر بخوانید :🔴سرمایه‌گذاری در فارکس و سود های جالب

 

تجارت خرد‌

در این روش‌ افزایش سرمایه شامل‌ به دست آوردن‌ سودهای کوچک می باشد که بار‌ها‌ و بارها در یک روز در بازار‌ سهام انجام‌ خواهد شد .

اما هر معامله ای که انجام‌ می گردد دارای سود‌ نخواهد بود و در برخی موارد‌ ممکن‌ می باشد ضرر‌ ناخالص یک معامله‌ گر بیشتر‌از‌سود آن خواهد بود . شبیه به تجارت‌ روزانه این تجارت‌ همچنین نیاز به تجربه‌ بازار‌ ، مهارت ، آگاهی از نوسانات بازار‌ و معاملات سریع‌ خواهد داشت.

🟥⬛

معاملات‌ دارای نوسان

این روش‌ از معاملات بازار سهام در الگوهای کوتاه‌ مدت‌ استفاده خواهد شد که در حالت‌ ایده آل هفت روز می باشد. معامله‌ گران‌ برای‌ ارزیابی‌ صحیح‌ ، سهام را به صورت‌ فنی تجزیه‌ و تحلیل‌ می نمایند.

 

بیشتر بخوانید :3 نکته کلیدی برای تریدرها

معاملات‌ لحظه‌ ای

در این معاملات ، شخص با شناسایی‌ سهام هایی که در حال سقوط می باشند ، از آنها خارج‌ می گردد . مجدداً درصورتی‌که سهامی سیر‌ صعودی داشته باشد معامله‌گر‌ سهام خود را نگهداری‌ می نماید یا آن را می فروشد؛ بنابراین بازده و سود‌ بیشتری‌ را نسبت به قبل‌ به دست خواهد آورد.

بازار سهام (Stock Market)

نتیجه‌گیری‌ و جمع بندی

در آخر‌ باید یادآور بود با توجه به اهمیت بالای بازار‌ سهام ، دقت به این حوزه‌ هم برای‌ سرمایه‌ گذار‌ و هم برای‌ شرکتی‌ که قصد‌ می کند بخشی از سهام خویش را به فروش برساند ، سود‌ دو سمت را در پی دارد؛ اگرچه امکان خواهد داشت ارزش سهام همیشه بالا‌ نباشد و سرمایه‌ گذار‌ متضرر گردد.

🟥⬛

در حالی‌ که سهام ، ریسک بیشتری خواهد داشت .اما‌ نسبت‌ به اوراق قرضه‌ بازده‌ بالاتری خواهد داشت . همچنین اگر بخواهید یک سرمایه‌ گذار‌ حقیقی در سهام باشید یادگیری‌ نحوه‌ خواندن‌ جداول سهام و یا نرخ سهام الزامی می باشد و مطالعه بیشتر نیز‌ در این حوزه‌ به شما کمک‌ به سزایی خواهد نمود .

 

آیا شما نکات دیگری در مورد (بازار سهام (Stock Market)) میدانید ، می توانید دیدگاه خودتان را در انتهای همین نوشته با ما و دیگر متقاضیان به اشتراک بگذارید❤

5/5 - (5 امتیاز)

ایا این پست برای شما مفید بوده است ؟
ایا شما علاقمند به این مطلب بودید ؟
کامنت ها 0 کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

منو دسترسی های اسان