اخبار مهم
حجم کل بازار تریلیون دلار
معاملات 24 ساعت 136.741 میلیارد

2 شیوه ورود‌ به قرارداد‌ آتی‌ (Future)

حرفه ای
زمان مطالعه زمان مطالعه 5 دقیقه
2 شیوه ورود‌ به قرارداد‌ آتی‌ (Future)

امروزه می‌توان با استفاده از ابزارهای مالی جدید‌ از دنیای پیرامون و اشخاص عادی‌ سبقت گرفت . تمام افرادی که در بازار‌ بورس‌ فعالیت‌ می نمایند، به‌دنبال‌ کسب سود از طریق‌ خرید‌ و فروش سهم می باشند.(شیوه ورود‌ به قرارداد‌ آتی‌ (Future))

 

 

بنابراین می‌توان با آگاهی ابزار‌های‌ مالی جدید‌ از جمله قرارداد آتی‌ ، نسبت به دیگران برتری خواهد یافت.

 

بیشتر بخوانید :سیگنال فارکس

 

توجه داشته باشید برای معامله‌های مشتقه ، علاوه‌ بر کد بورسی باید کد معاملاتی مشتقه نیز داشته باشید . برای دریافت‌) (آتی و اختیار معامله) به لینک زیر‌ رجوع نمایید .(شیوه ورود‌ به قرارداد‌ آتی‌ (Future))
شیوه ورود‌ به قرارداد‌ آتی‌ (Future)
قرارداد‌ آتی‌ (Future) یعنی چی ؟

اگر بخواهیم قرارداد آتی (Futures Contract) را تعریف نماییم، در یک جمله می‌توان نقل کرد : « توافقی به منظور خرید یا فروش دارایی‌ در زمانی مشخص در آینده‌ و با قیمتی‌ مشخص‌ می باشد » .

 

بیشتر بخوانید :برنامه همکاری‌ با بروکر پاکت آپشن PocketOption

 

در واقع‌ نوع دارایی‌ و اندازه‌ آن (کیلوگرم ، تعداد‌ و …) ، زمان و مکان‌ تحویل و قیمت‌ آن معلوم‌ می باشد اما توافق‌ در زمان‌ حال‌ صورت خواهد گرفت .(شیوه ورود‌ به قرارداد‌ آتی‌ (Future))

🟥⬛

ایجاد قراردادهای آتی‌ بر روی کالاهای کشاورزی‌ می باشد اما‌ امروزه روی فلزات گران‌بها ، دارایی‌های مالی ، کالا و … هم تعریف خواهد شد .

 

بیشتر بخوانید :معرفی الگوهای پرارزش هارمونیک Icm

 

با مراجعه‌ به وبسایت بازار فارکس می‌توانید لیست‌ قرارداد‌های‌ آتی‌ که در ایران مبادله‌ می‌شوند را مشاهده کنید.(شیوه ورود‌ به قرارداد‌ آتی‌ (Future))

 

شیوه ورود‌ به قرارداد‌ آتی‌ (Future)

به چند حالت می‌توانیم وارد قرارداد‌ آتی (Future) شویم ؟

در قراردادهای آتی‌ دو موقعیت خواهیم داشت : موقعیت‌ خرید‌ و موقعیت‌ فروش

هنگامی که فرد‌ انتظار‌ زیاد شدن قیمت‌ دارایی‌ را خواهد داشت ، می‌تواند وارد موقعیت‌ خرید‌ قرارداد‌ آتی و زمانی که انتظار‌ کاهش قیمت دارایی را خواهد داشت، وارد موقعیت‌ فروش قرارداد‌ آتی‌ گردد.

🟥⬛

به این دلیل می‌توان گفت‌ برخلاف سهم‌ که فقط‌ در صورت‌ افزایش قیمت سود‌ کسب می نماییم، در قرارداد آتی می‌توانیم در صورت‌ برآورد کاهش‌ قیمت‌ دارایی در آینده‌ ، وارد موقعیت فروش آن شوی و سود‌ کسب نماییم.

 

بیشتر بخوانید :تجزیه و تحلیل احساسات بازار Sentiment آلپاری(2022)

 

لازم‌ به ذکر می باشد در قرارداد آتی‌ همواره‌ یک طرف خریدوفروش سود و طرف‌ مقابل‌ به همان اندازه ضرر می‌کند .(شیوه ورود‌ به قرارداد‌ آتی‌ (Future))

شیوه ورود‌ به قرارداد‌ آتی‌ (Future)

سازوکار تحویل دارایی‌ پایه‌ و نحوه‌ برخورد اشخاص با آن

وقتی قرارداد آتی به زمان سررسید‌ خود‌ نزدیک‌ گردد ، به فردی که موقعیت فروش خواهد داشت یک بازه زمانی‌ برای تحویل اعلام می گردد .(شیوه ورود‌ به قرارداد‌ آتی‌ (Future))

🟥⬛

این شخص بایستی در این بازه (اگر دارایی به صورت فیزیکی است) کالا‌ را تحویل بدهد . لازم به یادآوری می باشد چنانچه در هنگام سررسید‌ گزینه‌های متفاوتی به منظور تحویل‌ وجود داشته باشد‌ ، شخصی که موقعیت‌ فروش خواهد داشت درباره‌ی مکان و زمان‌ تحویل تصمیم‌گیری می نماید .

 

بیشتر بخوانید :تاپ ترین شیوه ی واریز و برداشت‌ برای ایرانیان

 

حتماً زمان‌ تحویل‌ باید‌ در بازه زمانی‌ اعلام شده‌ بوده باشد . به همین دلیل می باشد که معمولاً قرارداد‌های‌ آتی‌ قبل از رسیدن‌ به زمان‌ سررسید‌ بسته‌ خواهند داشت.(شیوه ورود‌ به قرارداد‌ آتی‌ (Future))

🟥⬛

همانطور که گفته می شود معمولاً افراد نمی‌خواهند وارد مشکلات ناشی‌ از تغییرات زمانی و مکانی تحویل‌ فیزیکی دارایی‌ پایه‌ قرارداد آتی گردند و تصمیم‌ می‌گیرند قبل‌ از رسیدن‌ به زمان سررسید (مخصوصا وقتی‌ بر روی کالا‌ تعریف شده باشد) از آن خارج گردند.

 

بیشتر بخوانید :3 رویکرد زیان‌بخش معامله‌‌ گران‌ Pocketoption

 

درصورتی‌که بخواهیم قبل از زمان سررسید‌ از قرارداد‌ آتی‌ خارج گردیم، باید وارد یک معامله معکوس (Offsetting Trade) گردیم.(شیوه ورود‌ به قرارداد‌ آتی‌ (Future))

🟥⬛

به طور‌ نمونه فرض نمایید امروز ۱ مهر ۱۳۹۹ می باشد . فرد A با توجه به بررسی‌هایی که انجام‌ نموده، انتظار افزایش‌ قیمت‌ یک سهم را می کند .

 

بیشتر بخوانید :3 راه حل برای سیگنال‌های معاملاتی کپی در آلپاری

 

بنابراین‌ موقعیت‌ خرید قرارداد‌ آتی را با اندازه ۲۵۰ و قیمت‌ ۱۰۰ هزار‌ تومان‌ و زمان سررسید‌ ۲۵ اسفند‌ ۱۳۹۹ اتخاذ می نماید . اما‌ به دلایلی نمی‌خواهد تا سررسید منتظر بماند و می‌خواهد در تاریخ‌ ۵ دی ۱۳۹۹ از این موقعیت خارج گردد.

🟥⬛

بدین‌لحاظ لازم‌ می باشد از خریدوفروش معکوس‌ استفاده‌ نماید . یعنی به همان اندازه (۲۵۰) موقعیت‌ فروش قرارداد‌ آتی روی همان سهم اتخاذ نماید .(شیوه ورود‌ به قرارداد‌ آتی‌ (Future))

 

شیوه ورود‌ به قرارداد‌ آتی‌ (Future)

چه تضمینی برای‌ عمل‌ به تعهدات وجود خواهد داشت؟

تا به اینجا‌ درباره ماهیت‌ کلی قرارداد‌های‌ آتی‌ صحبت نمودیم. شاید‌ بپرسید چه تضمینی‌ وجود خواهد داشت که فردی که در قرارداد‌ آتی‌ ضرر نموده به تعهدات خود عمل‌ نماید؟

🟥⬛

لازم می باشد بدانید نقش اصلی بورس ، سازماندهی قرارداد‌ها‌ و معاملات‌ می باشد به گونه‌ای که نکول (عدم انجام تعهد) رخ ندهد . برای این منظور‌ حسابی‌ به نام‌ حساب ودیعه‌ (Margin Account) وجود خواهد داشت.

 

بیشتر بخوانید :بررسی محبوب ترین بروکر اکسپرت آپشن

 

در ابتدای معامله‌ لازم‌ می باشد هر دو طرف معامله ، وجهی را به عنوان سپرده‌ اولیه‌ در حساب ودیعه خود بگذارند . (معمولاً ۲۰٪ ارزش معامله) .

🟥⬛

با توجه به اینکه قیمت‌‌های‌ مبنای تسویه‌ روزانه‌ (Settlement Price) و به پیروی آن ارزش‌ معامله‌ها به شکل روزانه تغییر می نمایند، وجه‌ تضمین لازم نیز‌ به صورت‌ روزانه‌ به‌روزرسانی خواهد شد و سود‌ یا زیان ناشی‌ از قرارداد هم به صورت‌ روزانه‌ محاسبه‌ و در حساب‌ ودیعه اشخاص منظور‌ می گردد .

 

بیشتر بخوانید : 🟥بررسی بروکر‌ هات فارکس به عنوان بروکر معتبر

 

به این مکانیزم ، تسویه حساب روزانه یا Daily Settlement گفته خواهد شد.(شیوه ورود‌ به قرارداد‌ آتی‌ (Future))

🟥⬛

همچنین مفهومی به نام حداقل‌ وجه‌ تضمین‌ وجود خواهد داشت که معمولاً ۷۰٪ وجه‌ تضمین‌ ضروری می باشد. چنانچه مقدار‌ وجه‌ تضمین‌ به این مقدار‌ برسد ، به فرد‌ هشدار داده خواهد شد تا وجه خود را افزایش بدهد‌ .

 

بیشتر بخوانید:بررسی و آشنایی با بروکر ویندزور بروکرز (2022)

 

شاید بهتر باشد این موضوع‌ را با یک مثال روشن‌تر نماییم. فرض نمایید فردی وارد موقعیت خرید‌ یک قرارداد آتی‌ بر روی طلا‌ با معیار ۱۰۰ انس‌ و قیمت ۱۲۵۰ دلار به ازای هر اونس باشد.

🟥⬛

مقدار وجه‌ تضمین‌ اولیه ۲۰٪ ارزش‌ خریدوفروش ، یعنی ۲۵۰۰۰ دلار و حداقل وجه‌ تضمین‌ ۷۰٪ وجه تضمین‌ لازم ، یعنی ۱۷۵۰۰ دلار می باشد.(شیوه ورود‌ به قرارداد‌ آتی‌ (Future))

 

بیشتر بخوانید :👨‍💻بررسی بروکر فیبو گروپ در بازار فارکس

 

 

اگر حساب‌ ودیعه فرد کمتر‌از‌۱۷۵۰۰ دلار گردد ، اصطلاحا مارجین کال‌ (Margin Call) شده و به او هشدار داده خواهد شد تا موجودی حساب خود را افزایش دهد و آن را به میزان حداقل وجه‌ تضمین‌ رسانده.

🟥⬛

 

آیا شما نکات دیگری در مورد (شیوه ورود‌ به قرارداد‌ آتی‌ (Future)) میدانید ، می توانید دیدگاه خودتان را در انتهای همین نوشته با ما و دیگر متقاضیان به اشتراک بگذارید❤

امتیاز بدهید!

ایا این پست برای شما مفید بوده است ؟
ایا شما علاقمند به این مطلب بودید ؟
کامنت ها 0 کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

منو دسترسی های اسان