اخبار مهم
حجم کل بازار تریلیون دلار
معاملات 24 ساعت 136.741 میلیارد

آشنایی اولیه با بازار فارکس 2022

مقالات
حرفه ای
زمان مطالعه زمان مطالعه 10 دقیقه
فارکس

فارکس یعنی چه ؟

فارکس به زبان عامیانه
بازار فارکس چه چیزی است ؟

بازار‌ فارکس یکی از بزرگترین بازار‌های‌ مالی در جهان می باشد که بسیاری از تاجران موفق در آن فعالیت‌ دارند و هرروز معاملات عظیمی در آن انجام‌ می گردد .اگر به‌دنبال‌ اطلاعات‌ جامع‌ تری درباره فارکس هستید‌ با ما همراه باشید .

امروزه بازارهای مالی در میان تاجران جایگاه ویژه‌ ای پیدا‌ کرده است برای‌اینکه پتانسیل درآمدزایی بسیار بالایی دارند .

میزان‌ معاملات در بازار‌های‌ مالی حدود چند صد تریلیون دلار است که به سادگی می تواند اقتصاد‌ چند کشور را زیر و رو بکند . بهتر است بدانید امروزه بازار‌های‌ مالی به دو قسمت تقسیم می گردند :

✅بازارهای ستنی

✅بازارهای تازه

طریقه داد و ستد در بازار‌ فارکس

طریقه داد و ستد در بازار‌ فارکس

در واقع‌ در این بازار روش داد‌ و ستد تبدیل‌ یک ارز به ارز دیگری می باشد که حجم‌ زیادی‌ از این تبادل‌ها‌ خرید‌ و فروش کالا‌ یا خدمات‌ کمپانی ها ، هزینههای سفر و سرمایه‌ گذاری افراد یا بنگاه‌ها‌ در کشورهای مورد‌ استفاده‌ ارز‌ می‌باشد‌ .

🔴⚫

البته بیشترین‌ حجم تبادلات ارزی برای دریافت‌ بهره از تفاضل قیمت‌ خرید و فروش ارز‌ انجام می‌گیرد‌ . در واقع‌ چیزی که تفاوت‌ دو مقدار‌ Bid و Ask در دادوستدها محسوب می‌شود‌ .

 

بیشتر بخوانید :طریقه داد و ستد در بازار‌ فارکس

 

در بازار‌ تبادل‌ ارز‌های‌ جهانی کلیه بانکها و موسسات مالی ، شرکت‌های‌ چند ملیتی ، تجار ، شرکت‌های‌ صادرات و واردات و کاربران حقیقی‌ در آن ارز‌های‌ مختلفی‌ نظیر دلار ، یورو ، پوند ، ین و … را داد و ستد می کنند .

آشنایی با کارگزاری‌های‌ فارکس

فارکس

کارگزاریهای فارکس هنگامی که می خواهند خود‌ را معرفی‌ کنند می‌گویند‌ ما کارگزار‌ فارکس هستیم و تمام جفت‌ ارزها ، شاخص‌های‌ بورس ، طلا ، نفت ، ارزهای دیجیتال ، سهامها را داریم و شما می توانید آنها را معامله کنید . دقیقا اینها کلیه چیز‌هایی‌ می باشد که در یک کارگزاری‌ معامله می‌شود‌ .

🔴⚫

چطور در بازار‌ فارکس معامله‌ کنیم ؟

✔شاید برای خیلی از سرمایه‌ گذاران سوال‌ باشد که در بازار‌ فارکس چگونه دادوستد می کنند ؟

✔چرا ما این دادوستدها را انجام‌ می دهیم ؟

✔آیا با انجام‌ این خریدوفروش‌ها دنبال‌ کسب سود چند درصدی هستیم ؟

✔اصولا فارکس بازار پر نوسانی میباشد ولی با وجود نوسانات این بازار‌ ، بازار‌ امنی به حساب می آید .

✔حالا‌ چرا بازار‌ امنی به حساب می آید ؟

برای‌اینکه شما در جفت‌ ارزها کمتر اتفاقات غیر قابل‌ تصور‌ می بینید ، یعنی ارزی وجود نخواهد داشت که به صورت‌ غیر منتظره نابود‌ گردد . ولی شاید‌ خیلی از بازارها این خصوصیت را داشته باشند .

پس مبادلات بدین صورت است‌ که در برخی موارد فکر‌ می‌کنیم‌ ارزی بالا‌ می رود‌و آن را خریداری‌ می‌کنیم‌ و در برخی موارد حدس‌ می زنیم ارزی پایین می آید و آن را می فروشیم .

خرید‌ و فروش در بازار فارکس

خرید‌ و فروش در بازار فارکس

تجارت در بازار‌ فارکس بدین معناست که ما جفت‌ ارز یورو به دلار را می خریم . ما نسبت‌ به بالا‌ رفتن‌ قیمت یورو و پایین‌ آمدن نرخ دلار معاملاتی داریم در واقع ما دلار را فروخته ایم و یورو را خریدیم .

تاریخچه پول و تبدیل‌ پول‌

پیش از پیدایش‌ پول‌ بیشتر داد‌ و ستدها از طریق تبادل کالا‌ به کالا صورت‌ می گرفت . برای مثال در ایران غلات و در تبت چای واحد‌ ارزش سنجی گشت .

بعدها به دلیل مشکلات بزرگ مانند فاسد‌ شدن‌ محصولات‌ در هنگام مبادلات به تدریج سکه‌های‌ فلزی روی کار‌ آمد و به عنوان معیار‌ ارزش مورد‌ بکارگیری قرار گرفت .

 

بیشتر بخوانید :😎بررسی بروکر آلپاری و سودهای کلان

 

به تدریج نقل و انتقال‌ سکه ها نیز دشوار شد و زمینه‌ ایجاد پول‌های‌ کاغذی یا اسکناس‌ میسر شد . یکی از اولین بانکهایی که به طور رسمی شروع به چاپ اسکناس‌ نمود بانک انگلستان بود‌ .

آموزش فارکس

آموزش فارکس

آموزش‌ فارکس و یادگیری‌ آن مشابه دیگر بازار‌های‌ مالی یکی از پراهمیت ترین و اولین قدم ها برای شروع سرمایه‌ در این بازار‌ جهانی می باشد‌ .

نداشتن دانش‌ لازم‌ و عدم تسلط‌ به موضوعات و مبانی فارکس قطعا شما را دچار مشکل خواهد نمود .

🔴⚫

در فارکس ارزها به صورت جفت‌ ، در برابر‌ یکدیگر معامله می‌شوند و با باهم رقابت می‌کنند . برای نمونه : یورو/ دلارآمریکا ، بازارهای فارکس به عنوان بازار‌های‌ نقطه‌ ای (نقدی) و مشتق‌ ، که شامل‌ بازار‌های‌ فروارد ، فیوچر ، قرارداد‌های‌ اختیار‌ معامله و قراردادهای سوآپ می باشند ، وجود دارند .

 

بیشتر بخوانید :🔴سرمایه‌گذاری در فارکس و سود های جالب

 

فعالان بازار‌ ارز‌ فارکس ، برای محافظت ارزش دارایی های خود در برابر دیگر ارزهای بین‌ المللی و ریسک نرخ‌ بهره ، از انواع دانش‌ در زمینه‌های‌ مختلف‌ از جمله در مورد‌ رخداد های ژئوپلیتیک ، متنوع‌ سازی اوراق بهادار و موضوعات دیگر ، بهره برداری می‌کنند .
تاپ ترین تارنما برای آموزش‌ فارکس

تاپ ترین تارنما برای آموزش‌ فارکس

مدلهای مختلف‌ در این حیطه برای آموزش و یادگیری حرفه‌ای‌ فارکس وجود دارد‌ . در حال حاضر با بالا رفتن‌ مخاطبین بازار‌های‌ جهانی شرکتها در قالب‌ پک ، ویدوئو ، پست ، کلاس‌های‌ حضوری و پی دی اف آموزشی‌ و نیز سایت آموزش‌ فارکس فعالیت‌ می کنند .

پیدا‌ کردن اطلاعات مناسب و با کیفیت‌ به راحتی از راه وب سایت های آموزشی که در این حوزه‌ فعالیت می کنند مقدور است .

فقط باید سعی کنید با توجه به نحوه آموزش و تاثیر‌ گذاری ، یکی از انواع‌ متد های تحصیلی را انتخاب نمایید .

قطعا انجام‌ هر کاری اگر بخواهیم عملکرد خوب و دلخواه‌ داشته باشد‌ ، نیاز به دانش‌ و مهارت لازم دارد‌ .

چنانچه بدون اطلاع‌ و آگاهی‌ شروع به انجام‌ کاری‌ کنیم نتیجه اصلا مشخص نیست و این احتمال وجود دارد که هر اتفاق‌ ناگواری رخ دهد .

یکی از بااهمیت ترین مواردی که نباید بدون‌ آگاهی و آموزش اقدامی انجام‌ داد ، قطعا جایی است که با دارایی‌ و پول شما سر و کار‌دارد .

بازار‌ ارز‌های‌ دییجیتال ، بورس و همچنین فارکس چند وقتی است که بسیار طرفدار پیدا کرده است‌ .

 

بیشتر بخوانید :🔴سرمایه‌گذاری در فارکس و سود های جالب

بورس بهتر‌ است یا فارکس ؟

با رونق‌ گرفتن‌ مرکز معاملات اوراق‌بهادار و سهام در چند سال اخیر در ایران می توان‌ گفت تقریبا همه مردم‌ با نحوه‌ ورود به این بازار‌ و فرآیند معامله آن آشنایی دارند . خوب این بازار‌ شرایط‌ خاص‌ خود‌ را برای سرمایه‌ گذاری خواهد داشت :

خرید‌ و فروش سهم در ساعات مطرح

دست‌کم میزان‌ سرمایه برای خرید‌ سهم‌

شرایط‌ دشوار ثبت‌ نام و ورود‌ به بازار مرکز معاملات اوراق‌بهادار و سهام

عدم موفقیت‌ در فروش سهم در صورت ریزش سهم

ازبین رفتن‌ سرمایه‌ اولیه‌ در حالت نزولی بازار‌

و خیلی‌ موارد دیگر که ممکن‌ است خیلی از اشخاص را در خصوص سرمایه‌ گذاری دچار‌ تردید سازد .

در همین مقاله در مورد‌ مزایای بازار فارکس توضیحاتی داده شد . در بازار فارکس روزانه‌ حدود ۵ .۲ تریلیون دلار معامله‌ می گردد و در آن هر کسی نمی تواند با وارد کردن پول‌ زیاد‌ بازار‌ را جا به جا کند یا روند بازار را تغییر‌ بدهد . یکی دیگر از نکات مثبت بازار‌ فارکس دوطرفه بودن این بازار‌ میباشد .

نکته مهمی که در درباره سرمایه گذاری در بازار مالی جهانی فارکس وجود دارد داشتن اطلاعات کافی درباره این بازار و گذراندن دورههای آموزشی‌ فارکس می باشد . پس از آن مثل بسیاری از اشخاص می توانید در این حوزه فعالیت‌ کنید‌ .

با آموزش فارکس می توان‌ در این بازار درآمد‌ داشت یا نه ؟

شما با دیدن‌ آموزشهای رایگان فارکس به زبان ایرانی هم قادر خواهید بود اطلاعات بسیار‌ خوبی در این زمینه کسب نمائید اگر چه به دلیل کامل‌ نبودن آموزش‌ها‌ و پراکندگی یادگیری‌ و نداشتن منتور قطعا دوره آموزشی شما طولانی می‌شود‌ و شما الزاماً باید چند سال زمان‌ صرف‌ کنید برای یادگیری ، البته‌ که باید در بازار‌ به اندازه‌ کافی آزمون‌ و خطا کنید‌ تا بتوانید به بازار‌ غالب شوید .

همانطور که می دانیم بازار‌ فارکس ، بازار‌ جفت‌ ارز‌ها‌ می باشد و نوسانات این ارز‌ها‌ بسته به واردات و صادرات آن کشور و تولید‌ ناخالص‌ آنها و… می باشد .

ژورنال‌ معاملاتی فارکس چه چیزی است ؟

دفتری است‌ که قادر خواهید بود از آن برای ثبت معاملات‌ خود استفاده بکنید . معامله گران‌ از ژورنال‌ معاملاتی برای نظارت و سنجش معاملات گذشته‌ خود استفاده‌ می کنند . این ژورنال به انها کمک‌ می‌کند‌ تا متوجه اشتباهات خود شوند‌ و معاملات خود‌شان بهبود دهند . داشتن یک ژورنال‌ معاملاتی ساده ترین و موثرترین راه برای بهبود‌ برنامه معاملاتی می باشد .

پراهمیت ترین دلیل داشتن ژورنال‌ معاملاتی

1 – شناختن نقاط قوت‌ و ضعف در سبک‌ و استراتژی معاملاتی

2 – افزایش‌ ثبات‌ در رویکرد معاملاتی

3 – ایجاد مسئولیت‌ پذیری

4 – کمک‌ به انتخاب تاپ ترین استراتژی معاملاتی

5/5 - (11 امتیاز)

ایا این پست برای شما مفید بوده است ؟
ایا شما علاقمند به این مطلب بودید ؟
کامنت ها 0 کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

منو دسترسی های اسان