تحلیل و بررسی

تفاوت‌ تحلیل‌ تکنیکال و تجزیه فاندامنتال در فارکس

در این مطلب تحلیل و بررسی فاندامنتال فارکس سعی‌ کردیم خصوصیات این راه از تحلیل‌ را در قالب یک جدول بنویسیم . اکنون‌ قصد داریم تفاوت‌های تحلیل‌ تکنیکال و فاندامنتال را در قالب‌ همان جدول مورد سنجش ، تجزیه‌ و تحلیل‌ قرار بدهیم .

 

 

مفاهیم تحلیل‌ تکنیکال تحلیل فاندامنتال
فرضیات در تحلیل‌ و بررسی تکنیکال ، تحلیلگر می‌داند که فاکتورهای فاندامنتال از قبیل تولید‌ ناخالص داخلی‌ ، تورم‌ ، نرخ سود ، نرخ بیکاری و بدهی مهم‌ و تأثیرگذار می باشند . در تحلیل‌ تکنیکال دو عامل ترس‌ و طمع خیلی بهتر‌ از‌ تحلیل و بررسی فاندامنتال آشکار‌ خواهد بود . الگوهای قیمتی‌ به صورت مداوم تکرار‌ می گردند و به همین خاطر می‌توان از قیمت‌‌های‌ گذشته برای پیش‌بینی‌ روند‌ آینده استفاده نمود. در تحلیل‌ و بررسی فاندامنتال برای پیش‌بینی‌ حرکات‌ و نوسانات پرارزش و روندهای احتمالی می بایست شاخص‌‌های‌ اقتصادی ، فاکتور‌ها‌ و عوامل اجتماعی‌ و سیاست‌ دولتی را مد نظر قرار بدهیم. اگر یک تحلیلگر بتواند به میزان سلامت اقتصادی یک کشور پی ببرد ، می‌تواند تغییرات ارزش‌ ارز و کیفیت آن را مشخص نماید .
اهداف در تحلیل‌ و بررسی تکنیکال : می‌خواهیم جهت و دامنه‌ تغییر‌ قیمت‌‌ها‌ را در آینده‌ معلوم کنیم . با استفاده از این تحلیل‌ می‌تواند نقطه ورود به معامله و خروج‌ از آن را معلوم نمود . در صورتی که یک معامله‌گر‌ در زمینه‌ تحلیل تکنیکال تسلط پیدا‌ نماید ، به آسودگی می‌تواند تشخیص بدهد که چه زمانی به حجم معاملات خودتان بیفزاید و چه زمانی از حجم آن‌ها بکاهید هدف‌ از تحلیل‌ و بررسی تکنیکال این می باشد که به جهت حرکت‌ آن ارز‌ در آینده‌ پی ببریم . وقتی میزان‌ سلامت‌ اقتصادی‌ یک کشور‌ معین شد می‌توانیم بفهمیم که ارزش‌ آن ارز‌ در آینده‌ افزایش‌ می‌یابد یا سقوط می نماید . حتی از طریق‌ شاخص‌‌ها‌ می‌توان فهمید که احتمالاً اقتصاد‌ این کشور‌ در آینده‌ تغییری نخواهد نمود.
مسائل اصلی‌ و محوری‌ موضوعات و مسائل محوری‌ در تجزیه تکنیکال فارکس ، روندها ، بازگشت‌ روندها و محدوده‌‌ها‌ (رنج‌ها یا Ranges) می باشد. هر نوع از تحلیل‌ برای بازار‌ فارکس به یک سری‌ عوامل وابسته می باشد. در تحلیل‌ و بررسی فاندامنتال یک سری‌ مسائل ارزش زیادی خواهد داشت و حتما باید روی آن‌ها تمرکز‌ نمود. از جمله این موضوعات مهم‌ و محوری‌ می‌توان به نرخ بهره و تورم‌ ، تولید‌ ناخالص داخلی‌ (GDP) ، نرخ‌های رشد ، نرخ‌ بیکاری ، تراز‌ تجاری و پدیده قفل‌ شدن در قرض ها (Debt Overhang) اشاره‌ نمود .
ابزارها و منابع‌ تجزیه برای تبدیل شدن به یک تحلیلگر تکنیکال حتما باید بتوانید به صورت‌ کاملاً‌ تخصصی اندیکاتورهای روند‌ ، اسیلاتورهای محدوده‌ ، روندها و محدوده‌های روند را بشناسیم . در این بین نباید از ارزش‌ و کاربرد‌ خطوط روند‌ و الگو‌های‌ نموداری غافل‌ بشویم . ابزارها و منابع‌ تجزیه برای تبدیل شدن به یک تحلیلگر تکنیکال حتما باید بتوانید به صورت‌ کاملاً‌ تخصصی اندیکاتورهای روند‌ ، اسیلاتورهای محدوده‌ ، روندها و محدوده‌های روند را بشناسیم . در این بین نباید از ارزش‌ و کاربرد‌ خطوط روند‌ و الگو‌های‌ نموداری غافل‌ بشویم . ابزارها و منابع متفاوتی برای تحلیل‌ و بررسی فاندامنتال مورد استفاده قرار خواهد گرفت که از جمله آن‌ها می‌توان به گزارش ها ، اعداد‌ و ارقام و بیانیه‌‌هایی‌ که در سخنرانی‌‌های‌ افراد پراهمیت و تأثیرگذار سیاسی و اقتصادی‌ مطرح کرد . از جمله این افراد می‌توان به رئیس بانک فدرال رزرو آمریکا اشاره‌ نمود . رویداد‌های‌ موجود در تقویم‌ اقتصادی و شاخص‌های اقتصادی یکی دیگر از ابزار‌های‌ عالی برای تحلیل و بررسی فاندامنتال یا بنیادی می باشد. در این حتما باید روی گزارش‌‌های‌ سالانه بانک‌های مرکزی‌ و عوامل اصلی‌ و زیربنایی هم دقت نمود .
شاخص‌ها و اندیکاتورها · حد وسط متحرک‌ · اندیکاتور میانگین متحرک همگرایی واگرایی (MACD) · باندهای بولینگر (Bollinger Bands) · خطوط روند · خطوط فیبوناچی اصلاحی (Fibonacci Retracement) · الگوهای نمودار شمعی رخ‌ تورم‌ ، نرخ‌ بیکاری ، تراز‌ تجاری ، بودجه و بودجه خزانه‌داری و تولید ناخالص‌ داخلی‌ از جمله شاخص‌هایی می باشند که هنگام تحلیل و بررسی فاندامنتال دقت ویژه‌ای به آن‌ها می گردد .
افق زمانی‌ از آنجا که الگو‌های‌ قیمتی‌ فراکتال می باشند ، معامله‌گران می‌توانند الگو‌ها‌ را در تایم فریم‌های مختلفی ببینند . به همین خاطر می‌توانند در هر تایم فریمی معامله‌‌ بنمایند. بیشتر‌ معامله‌گران فاندامنتال در تایم فریم‌های روزانه‌ یا کوتاه‌تر معامله‌‌ می نمایند. در صورتی که بخواهید از تحلیل‌ و بررسی فاندامنتال برای فعالیت در بازار استفاده‌ نمایید ، باید کمی خوددار باشید؛ چون‌ معمولاً کمی طول می‌کشد تا آثار‌ تحلیل‌ شما در بازار‌ معلوم گردد . در برخی موارد یک تحلیل‌ چند ماه و حتی چند سال طول می‌کشد تا نتیجه‌ خودش‌ را در بازار نشان‌ بدهد .
سبک و مدل‌ معامله‌گری‌ هم معامله‌گران روزانه‌ و هم معامله‌گران نوسانی (سوئینگ تریدرها) می‌توانند از این سبک‌ و مدل تحلیل کمک‌ بگیرند . این مدل از تحلیل‌ برای تمامی‌ افرادی که در بازار‌ تحلیل‌ می نمایند مناسب می باشد ولی‌ معامله‌گران نوسانی (سوینگ) و پوزیشن تریدرها (معامله‌گران مبتنی بر موقعیت) می‌توانند بهترین استفاده را از این نمونه تحلیل‌ ببرند .

 

 

بیشتر بخوانید :😎بررسی بروکر آلپاری و سودهای کلان