اخبار مهم
حجم کل بازار تریلیون دلار
معاملات 24 ساعت 136.741 میلیارد

0 تا 100 معاملات آپشن (option)

حرفه ای
زمان مطالعه زمان مطالعه 5 دقیقه
معاملات آپشن (option)

(معاملات آپشن (option)) یعنی چه ؟ نحوه عملکرد آن‌ها چگونه می باشد؟

در این بخش‌ قصد‌ خواهیم داشت درمورد این موضوع‌ که معاملات آپشن چیست صحبت نماییم و نحوه‌ی عملکرد آن‌ها را بیان کنیم. در حقیقت این نوع‌ معاملات که به اختیار‌ خرید‌ یا فروش نیز‌ معروف‌ می باشند.(معاملات آپشن (option))

 

 

به معامله‌گر‌ این توانایی را می‌دهد بسته‌ به نوع‌ قراردادی که دارد با پرداخت پولی ، حق اختیار‌ خرید‌ یا فروش یک سهام را در تاریخی‌ مقرر داشته باشد . زمان‌ رسیدن‌ قرارداد‌ او می‌تواند معامله‌ را انجام‌ داده یا انجام‌ نداده (بسته به نوع‌ قرارداد‌ این کار‌ را می‌تواند قبل‌ از رسیدن‌ زمان‌ قرارداد‌ انجام‌ داده) .

🟥⬛

این نوع معاملات به دو نوع‌ آمریکایی و اروپایی تقسیم‌بندی می گردد (این نوع تقسیم‌بندی ربطی به کشور‌ امریکا و اروپا نخواهد داشت) .(معاملات آپشن (option))

 

بیشتر بخوانید :نکات کلیدی بازار سهام (Stock Market)

 
 

تفاوت این دو نوع این می باشد که در نوع اروپایی قرارداد‌ آپشن فقط‌ در روز‌ معین شده‌ به عمل خواهد آمد و شخص‌ فقط در همان روز می‌تواند از اختیار‌ خرید‌ یا فروش خود استفاده نماید . ولی‌ در نوع امریکایی معامله‌گر‌ می‌تواند حتی قبل‌ از زمان‌ تعیین شده‌ قرارداد را لغو‌ نماید.

🟥⬛

در این نوع (معاملات آپشن (option)) یک خریدار و یک فروشنده معامله آپشن وجود خواهد داشت. خریدار‌ معامله‌ آپشن پولی در ازای حق اختیار خرید‌ یا فروش به فروشنده معامله آپشن خواهد پرداخت . در ازای آن بسته‌ به نوع قرارداد‌ ، در زمان یا قبل از سررسید قرارداد‌ می‌تواند برخلاف نظر‌ فروشنده از حق اختیار یا آپشن خود استفاده‌ نماید یا استفاده‌ نکند .

 

بیشتر بخوانید :3 راه حل برای سیگنال‌های معاملاتی کپی در آلپاری

 
 

درواقع فروشنده در این نوع‌ معاملات ریسک بیشتری‌ در مقابل به خریدار‌ آن متحمل‌ می گردد . پس این نوع معاملات هم برای پوشش‌ خسارت و یا برای‌ سفته‌ بازان کاربرد‌ خواهد داشت.(معاملات آپشن (option))

معاملات آپشن (option)
انواع‌ قراردادهای آپشن

قرارداد‌های‌ آپشن به دو صورت‌ خرید‌ (call) و یا فروش (put) انجام‌ می گردد. درواقع خریداران این نوع قرارداد‌ها‌ پس از پرداخت کارمزد‌ تعیین‌ شده‌ اختیار‌ خرید و یا فروش را در زمان‌ تعیین‌ شده‌ خواهند داشت.(معاملات آپشن (option))

🟥⬛

درصورتی‌که معامله‌گر معاملات‌ آپشن خرید را خریداری‌ نماید در موقع‌ مقرر‌ می‌تواند سهم‌ را خریداری‌ نماید به منظور مثال سهمی 50 دلار می باشد معامله‌گر پیش‌بینی می نماید سهم در یک هفته آینده‌ صعودی خواهد گشت .

 

بیشتر بخوانید :معرفی الگوهای پرارزش هارمونیک Icm

 
 

پس اختیار‌ خرید‌ را خریداری‌ می نماید . چنانچه در هفته آینده اعتبار سهم 65 دلار شود معامله‌گر‌ می‌تواند از اختیار‌ خرید‌ خود استفاده‌ بکند و سهم‌ را 50 دلار بخرد‌ . اگر بر خلاف‌ پیش‌بینی‌اش سهم نزولی باشد او می‌تواند از اختیار‌ خود‌ استفاده‌ نماید و به اندازه کارمزد پرداختی ضرر می نماید.

🟥⬛

درصورتی‌که معامله‌گر معامله‌ اختیار‌ فروش را خریداری نماید در موقع مقرر می‌تواند سهم را بفروشد برای‌ نمونه سهمی 50 دلار می باشد معامله‌گر پیش‌بینی می نماید سهم‌ در یک هفته آینده نزولی خواهد شد . پس اختیار فروش را خریداری‌ می نماید.(معاملات آپشن (option))

 

بیشتر بخوانید :آشنایی اولیه با بازار فارکس 2022

 
 

چنانچه در هفته آینده‌ قیمت‌ سهم 35 دلار گردد معامله‌گر‌ می‌تواند از معاملات آپشن فروش خود استفاده بنماید و سهم را 50 دلار بفروشد . درصورتی‌که بر خلاف‌ پیش‌بینی‌اش سهم صعودی گردد او می‌تواند از اختیار خود‌ش استفاده نکند و به اندازه کارمزد پرداختی ضرر می نماید.

معاملات آپشن (option)

کاربرد‌ها‌ و استراتژی‌های معامله‌های آپشن

از این نوع‌ معامله‌ها بیشتر به منظور کم کردن ریسک استفاده می گردد. در برخی‌ از مواقع معامله‌گران معامله‌‌هایی‌ انجام می‌دهند که ریسک زیادی می نماید که این کاهش‌ ریسک به آنها کمک‌ زیادی می نماید .

🟥⬛

درواقع در ازای این کاهش‌ ریسک مبلغی پرداخت می نمایند و خود را از ضرر‌های‌ زیاد بیمه می نمایند . یکی از مواردی که معامله‌گران از معامله‌های آپشن استفاده‌ می نمایند پوشش‌ ریسک یا هجینگ می باشد که در ادامه بیشتر‌ به آن خواهیم پرداخت .(معاملات آپشن (option))

 

بیشتر بخوانید :💴بررسی بروکر پاکت آپشن در میان بروکرها (2022)

 
 

برخی از معامله‌گران برای پوشش ریسک خود‌ از این نوع‌ معامله استفاده می نمایند . معامله‌گری سهمی را خریداری می نماید و ترس این را دارد که بازار‌ برخلاف پیش‌بینی‌اش عمل‌ نموده و جهت بازار برعکس گردد. در این صورت او یک تجارت آپشن برعکس پیش‌بینی که انجام‌ داده باز می نماید .

🟥⬛

در این صورت‌ چنانچه بازار‌ برخلاف روندی که مد نظرش می باشد پیش‌ رفت با کمک‌ اختیار‌ از معامله آپشن ضرر‌ خود را جبران‌ می نماید . چنانچه روند بازار طبق پیش‌بینی‌ او پیش‌رفت‌ آنگاه میزانی از سود خود را برای باز‌کردن‌ معامله‌ آپشن از دست خواهد داد .(معاملات آپشن (option))

 

بیشتر بخوانید :تاپ ترین شیوه ی واریز و برداشت‌ برای ایرانیان

 
 

آیا شما نکات دیگری در مورد معاملات آپشن (option) میدانید ، می توانید دیدگاه خودتان را در انتهای همین نوشته با ما و دیگر متقاضیان به اشتراک بگذارید❤

5/5 - (11 امتیاز)

ایا این پست برای شما مفید بوده است ؟
ایا شما علاقمند به این مطلب بودید ؟
کامنت ها 0 کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

منو دسترسی های اسان